Amikor egy barát toxikussá válik: 7 módszer, hogy megmentsd a barátságot

Előfordul, hogy egy közeli barát olyan emberré válik, akit inkább elkerülnél. Ne tegyél úgy, mintha minden rendben lenne, fontos, hogy őszintén beszélj a helyzetről és kipróbálj néhány stratégiát, mielőtt végleg hátat fordítasz neki.
A legtöbb embernek van legalább egy olyan barátja, akit különösen értékel, mert régóta tart a kapcsolat. Ám előfordulhat, hogy ha ma találkoznátok először, már nem választanátok egymást barátnak. Az idő múlásával változunk, és mást várunk egy kapcsolattól, mint fiatalabb korunkban, hangsúlyozza Dr. Elinor Greenberg egy blogcikkében.
Mit tegyél, ha azt érzed, a barátod nem jó irányba változott, és már nem élvezed a társaságát?
Lehet, hogy csak nehéz időszakon megy keresztül, de az is lehet, hogy beleragadt egy negatív spirálba. Te pedig már nem érzed, hogy van benned elegendő türelem a panaszkodásához.
Mit értünk "toxikus" alatt?
Azt, hogy már nem érzed jól magad vele. A közös idő nem feltölt, hanem lemerít. Amikor hazaérsz, azt kívánod, bárcsak mást csináltál volna helyette.
A kérdés: mit tegyél?
Maradj a lojalitás miatt, vagy lépj tovább önvédelemből? Létezik olyan megoldás, ami lehetőséget ad a barátság megmentésére?
Betty és Suzi története
Betty és Suzi általános iskolás koruk óta jó barátok. Kamaszkorukban összetartottak a "menő" lányokkal szemben.
Ma viszont, amikor találkoznak, Suzi keserű, folyton panaszkodik, pletykál, és minden beszélgetést visszafordít önmagára. Betty unja a panaszkodást, és mire végeznek, fáradt és láthatatlannak érzi magát.
Amikor a barát megváltozik: Mit tehetsz, ha magadra ismersz? 7 tanács
A "fogadd el vagy lépj tovább" tanács gyakran nem elég. Nehéz elengedni egy régi barátot, de jó hír, hogy van pár trükk, amit Dr. Greenberg szerint érdemes kipróbálni:
1. Humorral tereld el a témát
Amikor ismét közbevág, mosolyogj, és mondd:
„Figyelmeztetés! Most én jövök, múlt héten már te voltál a sztár!”
És beszélj arról, ami téged érdekel.
2. Finoman válts témát
„Elmesélem, ami velem történt, aztán jöhet a te sztorid.”
3. Légy őszinte, határozott, de kedves
„Tudom, hogy sokszor félbeszakítalak, nem akarlak megbántani, csak most nagyon szeretném elmesélni, ami velem történt. Kérlek, értsd meg.”
4. Udvarias ellentmondás
Ha rád tolja a felelősséget, válaszolj:
„Másképp látom ezt a helyzetet, de nem akarok vitázni. Beszéljünk inkább valami kellemesről.”
5. Légy egyenes
„Nagyon fontos vagy nekem, de azt érzem, valami elcsúszott köztünk. Sokszor negatívba megy át a beszélgetésünk, és fáraszt. Nem próbáljuk meg valami vidámabb irányba terelni a közös időt?”
6. Csináljatok közös programokat
Lehet, hogy egyszerűen csak kifogytatok a közös témákból. Ilyenkor segíthet valami közös tevékenység. Javasolj programokat, kérdezd meg, mihez lenne kedve, és csináljátok együtt.
7. Tölts vele kevesebb időt
Ha minden próbálkozás sikertelen, lassan távolodj. Ha kérdezi, miért, mondd:
„Mostanában nagyon elfoglalt vagyok.”
Ajánlj fel egy későbbi időpontot - így megmarad a lehetőség, hogy később ismét közeledjetek.
Összegzés:
A régi barátságok néha megkopnak. Ha zavar a helyzet, próbáld finoman megváltoztatni a dinamikát. Ha nem sikerül, akkor is lehet elegánsan távolodni anélkül, hogy megbántanád a másikat.
[Forrás: Psychology Today/Dr. Elinor Greenberg]
A szerzőről: Dr. Elinor Greenberg pszichológus, nemzetközileg elismert Gestalt-terapeuta és a személyiségzavarok szakértője. Munkáiban közérthető módon mutatja be a borderline, nárcisztikus és szkizoid működésmódokat, és gyakorlati útmutatást ad az önismeret fejlesztéséhez és az egészségesebb kapcsolatok kialakításához.
Terapeutáknak és érdeklődő laikusoknak szóló átfogó könyve, a Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés – Hogyan alakítja a személyiséget a szeretet, a csodálat és a biztonság utáni vágy 2024-ben jelent meg magyarul, kiadónk gondozásában.
Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés - Itt találod a hiánypótló könyvet »