Személyiségzavar diagnózis: Hogyan oszd meg, hogy más is értse, mivel küzdesz?

Amikor valaki személyiségzavarral kap diagnózist, az egyik legnagyobb kérdés, hogy ezt hogyan ossza meg a környezetével. Sokan tartanak attól, hogy mások félreértik vagy megbélyegzik őket, pedig a megfelelő kommunikáció segíthet.
Amikor valakit személyiségzavarral diagnosztizálnak, az egyik legnagyobb kérdés, hogy ezt hogyan ossza meg a környezetével. Sokan tartanak attól, hogy mások félreértik vagy megbélyegzik őket, pedig a megfelelő kommunikáció segíthet abban, hogy a másik fél jobban megértse, min mész keresztül, és hogyan tud támogatni.
Miért érdemes megosztani a személyiségzavar-diagnózist?
Bár a személyiségzavar diagnózisa sokak számára érzékeny téma, a nyílt kommunikáció segíthet csökkenteni a félreértéseket és az esetleges konfliktusokat. Ha egy hozzád közel álló személy tudja, hogy milyen nehézségekkel küzdesz, akkor jobban megértheti a reakcióidat és támogatóbb hozzáállást alakíthat ki.
Kinek mondd el, hogy személyiségzavarral diagnosztizálnak?
Közeli családtagok és barátok
Ők lehetnek a legnagyobb támaszaid, ezért érdemes nekik elmondani, milyen kihívásokkal nézel szembe.
Munkahelyi környezetben
Ha a diagnózisod jelentősen befolyásolja a munkavégzésedet, akkor érdemes lehet egy bizalmi felettesnek vagy HR-esnek jelezni, hogy támogatást kaphass.
Párkapcsolatban
Ha van párod, vagy ismerkedsz valakivel, fontos lehet, hogy tudja, hogyan érint téged a személyiségzavarod, és mit tehet azért, hogy jobban érezd magad mellette.
Hogyan mondd el, hogy személyiségzavarral diagnosztizálnak?
A megosztás módja függ attól, hogy mennyire vagy komfortos a témával. Néhány hasznos tipp:
1. Egyszerűen és érthetően fogalmazz
Nem kell orvosi szakkifejezéseket használnod, inkább próbáld meg hétköznapi nyelven elmagyarázni, hogy mit jelent a diagnózis.
2. Hangsúlyozd, hogy nem a címke a lényeg
A személyiségzavar egy állapot, amely nehézségeket okozhat, de nem határoz meg téged teljesen.
3. Oszd meg, hogy milyen támogatásra van szükséged
Ha például érzékeny vagy a kritikára, vagy időnként szükséged van egy kis térre, ezt mondd el nyíltan.
A téma különösen érzékeny terület lehet, ha valaki új partnerrel kezd el randizni - vajon mikor érdemes és kell a diagnosztizált személyiségzavarról beszélni? Dr. Elinor Greenberg egy korábbi blogcikkében éppen erről beszél, hangsúlyozva, hogy a diagnózis felfedése nem csupán őszinteségi kérdés, hanem stratégiai döntés is, amely nagy hatással lehet a kapcsolat jövőjére.
Mikor érdemes a személyiségzavarról beszélni új partner esetén?
A randizás kezdeti szakaszában még nem szükséges feltárni ezt a személyes információt, hiszen ilyenkor az ismerkedés és a közös élmények megélése a cél. Ha azonban a kapcsolat komolyabbra fordul, tisztességes és előremutató lehet megosztani a diagnózist, hogy a partner tisztán lássa a kihívásokat és a lehetséges nehézségeket.
Hogyan készülj fel?
Mielőtt megosztanád ezt az információt, érdemes önvizsgálatot tartani. Tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Milyen módon hat a személyiségzavarom a párkapcsolataimra?
- Milyen problémák merültek fel a múltban emiatt?
- Milyen kiváltó tényezők okozhatnak nehézséget?
- Dolgozom már ezen a problémán? Kapok terápiás segítséget?
- Ha a helyzet fordított lenne, mit várnék el a páromtól egy ilyen beszélgetés során?
A tudatos kommunikáció jelentősége
Ha úgy döntesz, hogy megosztod a diagnózisodat, készülj fel arra, hogy a partnerednek lehetnek kérdései vagy aggodalmai. Fontos, hogy ne csak a diagnózis nevét említsd meg - ezzel az átlagember nem tud mit kezdeni, vagy eleve előítéletei lesznek -, hanem azt is, hogy ez pontosan milyen hatással van a kapcsolati dinamikára.
Például egy borderline személyiségzavarral küzdő ember számára kihívást jelenthet a stabil kötődés, míg egy nárcisztikus személyiségzavar esetében a visszacsatolások kezelése lehet nehézkes. Egy nyitott és őszinte beszélgetés során elmagyarázhatod, milyen helyzetekben jelenthet ez nehézséget, és hogyan dolgozol azon, hogy ezek ne legyenek rombolóak.
Ötletadó listák a személyiségzavar diagnózis kommunikációjához
Dr. Greenberg szerint érdemes lehet összeállítani egy listát a problémáidról és nehézségeidről, hogy jobban felkészülhess a beszélgetésre. Íme néhány ötletadó lista, amelyből kiindulhatsz:
Egy borderline személyiségzavarral küzdő személy listája:
- Nagyon bizonytalan vagyok, sok figyelemre és pozitív visszajelzésre van szükségem
- Ha a partnerem nem keres meg napközben, úgy érzem, hogy elhagyott vagyok
- Amikor a párom elutazik dolgozni, nehezen jut eszembe, hogy szeret engem
- Amikor elhagyatottnak érzem magam, sok megnyugtatásra van szükségem
- Amikor a bizonytalanságom beindul, olyan dolgokat mondok, amelyeket később megbánok
Egy nárcisztikus személyiségzavarral küzdő személy listája:
- Szükségem van arra, hogy a társam csodáljon engem
- Nagyon érzékeny vagyok a negatív visszajelzések minden formájára
- Nehezen ismerem be, ha tévedek
- Ha úgy érzem, hogy megsértettek vagy megtámadtak, akkor nagyon csúnyán visszavágok
- Nem szeretem átadni az irányítást a partneremnek
Egy skizoid személyiségzavarral küzdő személy listája:
- Nagyon nehezen bízom meg az emberekben
- Bizonytalannak érzem magam az intim kapcsolatokban, és nagy szabadságra van szükségem, különben csapdában érzem magam
- Elhatárolódom az érzéseimtől, amikor fenyegetve érzem magam vagy túlterheltnek
- Nem tudom, hogyan kell kulturált módon vitázni, ha különbözik a véleményünk, ezért vagy beadom a derekam és neheztelek a másikra, vagy teljesen kilépek a kapcsolatból
- Társadalmi szorongásom van, és nem szeretek partikra járni vagy új emberekkel találkozni, bár meg tudom játszani, hogy jól érzem magam
Mi a célod a diagnózis megosztásával? A manipuláció veszélye
Érdemes tisztázni önmagadban is, hogy mi a célod a diagnózis megosztásával. Ha az őszinte kapcsolódás és a kölcsönös megértés a cél, az egy előremutató lépés lehet. Ha viszont rejtett szándékok vezérelnek - például a partner túlzott türelmének vagy figyelmének elérése, esetleg a jövőbeni rossz viselkedés igazolása -, akkor érdemes átgondolni a döntést. A nyitott kommunikáció lényege az, hogy mindkét fél számára érthető és kezelhető legyen a helyzet.
Összegzés
A személyiségzavar diagnózisának megosztása nem fekete-fehér kérdés. Fontos, hogy tisztában legyél önmagaddal, a kapcsolati mintázataiddal, és azzal, hogy milyen hatással lehet a diagnózisod a párodra. A kulcs a fokozatosság, az empátia és az önreflexió, hogy az információ megosztása ne teherként, hanem a kapcsolat építésének egyik lépéseként jelenjen meg.
[Forrás: Psychology Today/Dr. Elinor Greenberg]
A szerzőről: Dr. Elinor Greenberg pszichológus, nemzetközileg elismert Gestalt-terapeuta és a személyiségzavarok szakértője. Munkáiban közérthető módon mutatja be a borderline, nárcisztikus és szkizoid működésmódokat, és gyakorlati útmutatást ad az önismeret fejlesztéséhez és az egészségesebb kapcsolatok kialakításához.
Terapeutáknak és érdeklődő laikusoknak szóló átfogó könyve, a Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés – Hogyan alakítja a személyiséget a szeretet, a csodálat és a biztonság utáni vágy 2024-ben jelent meg magyarul, kiadónk gondozásában.
Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés - Itt találod a hiánypótló könyvet »
A személyiségzavarokkal élők gyakran küzdenek az intimitással. Ez nem csupán a saját életüket nehezíti meg, hanem a párkapcsolataikat is. Milyen problémákba ütközik egy borderline, nárcisztikus vagy szkizoid személy?
Az emberek általában szeretnek fejlődni. Egy nárcisztikus egyén viszont küzd ellene, mert ez azt jelentené, hogy mégsem olyan tökéletes, mint hiszi, mondja Dr. Elinor Greenberg.
A borderline személyiségzavarban szenvedő felnőttek gyakran nehezen viselik az egyedüllétet, mivel gyermekkorukban nem kapták meg a szükséges érzelmi támogatást és szeretetteljes gondoskodást.
Dr. Elinor Greenberg amerikai pszichológus és Gestalt-terapeuta, aki a borderline, nárcisztikus és skizoid adaptációk diagnosztizálására és kezelésére specializálódott.
Érdekesnek találod a könyveinket a címük alapján, és szívesen beleolvasnál, mielőtt megveszed?
Most itt a lehetőség! Csak kattints a linkre, add meg a neved és az email-címed, és máris küldjük a könyvrészletet!
Dr. Elinor Greenberg: Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés - Olvass bele!
Sokan dobálóznak manapság a "nárcisztikus" vagy "borderline" szavakkal, de kevesen értik igazán, mit jelentenek ezek a kifejezések. Dr. Elinor Greenberg amerikai pszichológus könyve átfogó, hiteles és érthető módon tárja fel a személyiségzavarok világát. Ha te is szeretnéd megérteni a körülötted lévőket – vagy akár magadat –, ez a könyv neked szól. Akkor is hasznosnak fogod találni, ha segítő szakemberként keresed annak az útját, hogyan tudsz hatékonyabban dolgozni ezekkel a klienscsoportokkal. Töltsd le ingyen az első fejezetet, és merülj el a témában!
OLVASS BELE MOST!
» Kérem Dr. Elinor Greenberg: Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés könyvének részletét »
Siri Dalsmo Berge: Használati utasítás a párkapcsolatokhoz - Olvass bele!
Gyakoriak a veszekedések a párkapcsolatodban - vagy már alig beszélgettek egymással? Úgy érzed, nem vagy elég jó, esetleg elégedetlenkedsz, és ez folyamatos stresszt okoz, ami már testi tünetekben is jelentkezik? Ez a könyv segít megérteni, miként hat ki a párkapcsolati feszültség a testedre, és mit tehetsz, hogy végre harmóniát teremts. Ne hagyd, hogy a stressz uralja a kapcsolatodat – olvass bele most, ingyenesen!
OLVASS BELE MOST!
» Kérem Siri Dalsmo Berge: Használati utasítás a párkapcsolatokhoz könyvének részletét »
Tom Mögele: A Mindflow módszer - Olvass bele!
A Mindflow rendszere kifejezetten olyan embereket szólít meg, akik életében sok a feszültség és a düh. A módszer szerint az agresszió és a harag sem más, mint energia; ha tehát helyesen kezeljük és csatornázzuk, mások dühe és agressziója a saját energiaszintünket növelheti és megtapasztalhatjuk a Flow élményét. A könyv ideális választás lehet neked, ha egyaránt nyitott vagy az ősi keleti filozófiákra és a modern pszichológiai módszerekre, és szeretnéd a belső egyensúlyodat megtalálni egy dinamikus, gyakorlatorientált módszer segítségével. Kérd a könyvrészletet!
OLVASS BELE MOST!
» Beleolvasok Tom Mögele: A Mindflow módszer című könyvébe »
Solymos Tamás: A víz lélektana - Olvass bele!
Miért vonz minket a víz? Mi mindent jelent nekünk, embereknek? Solymos Tamás lebilincselő könyve elkalauzol a víz és a lélek titokzatos kapcsolatába. A víz több, mint élettani szükséglet – egyben szimbólum, amely a változást, az áramlást és az érzelmeket hordozza. Ez a kötet nem csak természeti törvényszerűségeket vizsgál, hanem arra is rámutat, hogyan segíthet önmagunk megértésében. Merülj el a víz és a lélek összefonódó világában, és hagyd, hogy a könyv inspiráljon egy kiegyensúlyozottabb élet felé. Kattints, és töltsd le az ingyenes részletet, hogy megtapasztald a szerző különleges látásmódját.
OLVASS BELE MOST!
» Beleolvasok Solymos Tamás: A víz lélektana című könyvébe »
Solymos Tamás: Kamaradrámák 2017-2024 - Olvass bele!
Életed során hány "kamaradrámát" éltél át? Szókimondó beszélgetések, kimondatlan feszültségek, mély érzelmekkel átitatott pillanatok, abszurd történetek… Solymos Tamás kötete hétköznapi helyzetekből építkező, mégis univerzális témákat feldolgozó kortárs színdarabokat tartalmaz, amelyekben egy kicsit magadra vagy másokra ismerhetsz. Akár emberi kapcsolataidat szeretnéd megérteni, akár a művészi ihletés érdekel, ez a könyv új perspektívákat nyithat számodra. Kíváncsi vagy, hogyan tükrözheti vissza a színház az életünket? Nézz bele a könyvbe most, és töltsd le az ingyenes részletet, hogy lásd, mit tartogat számodra!
OLVASS BELE MOST!
» Beleolvasok Solymos Tamás: Kamaradrámák 2017-2024 című könyvébe »