Megrekedtél az életedben? Gyere el az április 27-ei Mindflow Esszencia Napra és új lendületet kapsz a változáshoz! Regisztrálj itt »

Kérdésed van? Írj nekünk! kapcsolat@antalcorporation.hu

Blog

Érez a nárcisztikus személy empátiát? - Kognitív vs érzelmi empátia

Dr. Elinor Greenberg / AntalPublik
Érez a nárcisztikus személy empátiát? - Kognitív vs érzelmi empátia

A legtöbb nárcisztikusból hiányzik az érzelmi empátia, de kognitív empátiát képesek használni helyette. A kognitív empátia azonban önmagában nem elegendő ahhoz, hogy megakadályozza őket mások bántásában.

Az egyik legmegrázóbb pillanat egy nárcisztikus személyiségzavarral élő emberrel való kapcsolatban az, amikor ráébredsz: a partnered valójában nem törődik azzal, hogy fájdalmat érzel, vagy hogy bánt téged. Ezt nagyon nehéz megérteni.

Hogyan lehet, hogy valaki, aki azt állítja, hogy szeret, ennyire közömbös az érzéseid iránt - annyira, hogy hajlandó megalázni, figyelmen kívül hagyni a szükségleteidet, sőt tudatosan bántani téged? Dr. Elinor Greenberg blogcikkében segít megérteni, mi zajlódik le egy nárcisztikus személyiségzavarral élő emberben.

(A szerző megjegyzése: Ebben a cikkben a nárcisztikus, nárcisztikus személyiség és NPD (nárcisztikus személyiségzavar) kifejezésekkel utal azokra az emberekre, akik megfelelnek a nárcisztikus személyiségzavar diagnózisának.)

A nárcisztikusokból hiányzik az érzelmi empátia

Az egyik fő oka annak, hogy a nárcisztikus emberek képesek másokat bántani, hogy elérjék a céljaikat, az az, hogy nincs érzelmi empátiájuk. Úgy tűnhet, hogy törődnek másokkal, de ez többnyire csak színjáték.

Érzelmi empátia vs. kognitív empátia

 

A legtöbb ember kétféle empátiával rendelkezik: érzelmi és kognitív empátiával. A kezeletlen NPD-vel élőknél a kognitív empátia megvan, de érzelmi empátia alig vagy egyáltalán nincs jelen.

Mi az érzelmi empátia?

Az érzelmi empátia képesség arra, hogy automatikusan (tudatos erőfeszítés nélkül) átérezd mások érzéseit.

Példa: Látsz valakit, aki véletlenül ráüt a kalapáccsal a hüvelykujjára, és akaratlanul is átérzed a fájdalmát. Vagy amikor a gyermeked boldogan meséli, hogy bekerült a focicsapatba, és te ugyanúgy örülsz, mint ő.

Mi a kognitív empátia?


A kognitív empátia inkább egy tudatos gondolkodási folyamat. Nem automatikus válasz, inkább olyan, mint egy szerepjáték: felismered, hogy az adott helyzet együttérzést kíván, de belül nem érzel semmit. Elgondolkodsz, hogyan mutasd meg kívülről a megfelelő empátiát.

Példa: A legjobb barátod édesapja elhunyt. Te sosem kedvelted igazán, kicsit bosszant is, hogy temetésre kell menned. Mégis, elrejted a valódi érzéseidet, és ilyesmit mondasz: „Nagyon sajnálom, hogy elveszítetted az édesapádat. Tudom, mennyire hiányozni fog. Mindannyian hiányolni fogjuk.”

Képesek-e a nárcisztikusok érzelmi empátiát kifejleszteni?

Dr. Greenberg tapasztalata szerint néhány nárcisztikus kliensnél, akik komolyan vették a terápiát, fokozatosan kialakult az érzelmi empátia. Mindegyikük nagyon hasonló utat járt be.

Ehhez azonban bizonyos feltételek teljesülése szükséges volt:

-Erősen elkötelezettek voltak a terápia iránt és látványos fejlődést értek el.
- Az a személy, akivel szemben érzelmi empátiát éreztek, ártalmatlan volt számukra, és alacsonyabb státuszú.
- Ez a személy felnézett rájuk és megbízott bennük.
- Az adott helyzet, amit az illető megosztott velük, nagyon megterhelő volt, és hasonlított a nárcisztikus kliens saját múltbéli tapasztalatára.

Példa: Bill és a bátyja, Benny
A kliens, Bill bátyja, Benny gyerekként rendszeresen bántalmazta őt. Apjuk halála után édesanyjuk sokat dolgozott, Benny feladata lett volna, hogy iskolából hazavigye és felügyelje Billt. Ehelyett bántotta, megfélemlítette, és azzal fenyegette, hogy ha bárkinek elmondja, még rosszabbul jár.

Bill felnőve kemény, konfrontatív ember lett, aki vezető pozícióba került, de dühkezelési problémái miatt terápiába ment, mert a felesége és gyermekei féltek a haragjától.

Egyik alkalommal örömmel mesélte: "Azt hiszem, most először éreztem igazi érzelmi empátiát. Az egyik fiatal srác, akit felvettem és mentorálok, elmesélte, hogy mennyire gyűlöli a bátyját, aki gyerekként bántalmazta. Ahogy hallgattam, tényleg együtt éreztem vele. Teljesen olyan volt, mint az én történetem."

Empátia az állatok felé
Egyes nárcisztikus kliensek képesek érzelmileg kötődni a háziállataikhoz, és jól bánni velük. Mások viszont ugyanúgy viselkednek az állatokkal is, mint az emberekkel: ha az állat "jól viselkedik", jutalmazzák, ha "rossz", bántják. Ez főként a kutyáknál volt megfigyelhető.

A fent említett feltételek az állatok esetében is érvényesek voltak: könnyebben alakítottak ki érzelmi empátiát olyan állatok iránt, akik:
- Nem jelentenek fenyegetést számukra
- Engedelmesek
- Alázatosak
- Szeretetteljesek
- Figyelmesek feléjük

Összegzés:
A kezeletlen nárcisztikus személyiségzavarral élők általában nem rendelkeznek érzelmi empátiával. Ennek oka többnyire az, hogy gyermekkorukban nem értékelték ezt a képességet, és nem ösztönözték őket a fejlesztésére. Az intelligensebb nárcisztikusok képesek társas helyzetekben boldogulni kognitív empátiájuk segítségével. Néhány kliensnél a terápia során, nagyon lassan, szigorúan meghatározott körülmények között mégis megjelenhet az érzelmi empátia csírája.

[Forrás: Psychology Today/Dr. Elinor Greenberg

 

A szerzőről: Dr. Elinor Greenberg pszichológus, nemzetközileg elismert Gestalt-terapeuta és a személyiségzavarok szakértője. Munkáiban közérthető módon mutatja be a borderline, nárcisztikus és szkizoid működésmódokat, és gyakorlati útmutatást ad az önismeret fejlesztéséhez és az egészségesebb kapcsolatok kialakításához. 

Terapeutáknak és érdeklődő laikusoknak szóló átfogó könyve, a Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés – Hogyan alakítja a személyiséget a szeretet, a csodálat és a biztonság utáni vágy 2024-ben jelent meg magyarul, kiadónk gondozásában.
Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés - Itt találod a hiánypótló könyvet »