Gyerekkori trauma: Miért hat negatívan egyes gyerekekre a költözés, iskolaváltás?

Az új otthonba költözés, iskolaváltás traumatikus lehet egyes gyerekeknek. A szülők gyakran csak a pozitívumokra koncentrálnak, és figyelmen kívül hagyják a negatív hatásokat, pedig van, amivel megkönnyíthetik a gyereknek az átmenetet.
Amikor az emberek traumatizált gyerekekre gondolnak, gyakran azt feltételezik, hogy a trauma rossz nevelés következménye. Pedig akkor is létrejöhet trauma, ha a szülő a legjobb szándékkal cselekszik, hangsúlyozza Dr. Elinog Greenberg egyik blogcikkében.
Mint mondja, sok olyan emberrel találkozik terápiában, akik elmondják, hogy a gyermek- vagy kamaszkorukban átélt költözések - akár új iskola, akár új otthon miatt - nagyon megterhelőek voltak számukra. A felnőttek gyakran úgy gondolták, hogy a gyerekek majd alkalmazkodnak. Ha a gyerek arra panaszkodott, hogy nehéz elbúcsúzni a barátoktól és a megszokott környezettől, vagy szomorúságát fejezte ki, ezt gyakran egy öleléssel és pár biztató szóval próbálták elintézni.
A pszichológus szerző tapasztalatai szerint ritkán beszélünk arról, hogy felnőttkori lelki problémák gyökerei visszavezethetők lehetnek egy gyermekkorban történt költözésre adott reakcióhoz. Egy rosszul időzített költözés önmagában is okozhat traumát, más esetekben pedig a sokadik költözés hatása halmozódik fel.
Egy költözés traumája - Cindy története
Cindy egy magas, kissé teltkarcsú ötödikes kislány volt, aki fiús stílusban öltözött. Óvodától ötödik osztályig ugyanazzal a baráti társasággal járt iskolába, akikkel egész életében együtt nőtt fel, egy-két utcányi távolságra egymástól.
Cindy boldognak érezte magát, sok barát vette körül. Volt egy sportos, fiatalabb testvére, Bobby, és egy karcsú, csinos, 14 éves nővére, Pam, aki már randizni kezdett.
A költözés után
Minden megváltozott, amikor Cindy hatodik osztály előtt költözött. A szülei egy szebb környéken vettek házat, azt gondolva, hogy ez az egész család számára jó lesz. Minden gyerek saját szobát kapott, és nagy kert is tartozott az új házhoz.
A költözés mindenkinél bevált - kivéve Cindyt. Új iskola, új barátok kellettek volna. Bobby, a kisöccse gyorsan beilleszkedett, köszönhetően a sporttehetségének.
Pam, a nővére szintén gyorsan népszerű lett, a fiúk felfigyeltek rá, a lányok pedig már csak emiatt is barátkoztak vele.
Miért lett problémás Cindy számára a költözés?
Cindy nem volt olyan népszerű, mint a testvérei. Abban a korban járt, amikor sok kislány átmenetileg teltebb lesz a növekedés előtt. Nem értette, hogyan kellene öltözködnie az új iskolában. A régi közösségében önmaga lehetett, bármit viselhetett, nem számított.
Az új helyen azonban ez furcsának tűnt. A lányok már régóta ismerték egymást, klikkeket alkottak, mindenkinek megvolt a legjobb barátja. Cindyt elkezdték csúfolni, kiközösítették, és nehezen talált új barátokat.
Pam megvédhette volna, de nem tette, mert félt, hogy elveszíti a saját népszerűségét. Bobby még túl fiatal volt, hogy megértse Cindy szomorúságát - ő inkább a csapatsportokra koncentrált.
A szülők ugyan látták, hogy Cindy szomorú, de azt hitték, csak idő kérdése, és majd megszokja az új helyet.
Ez azonban nem történt meg. Cindy boldog, magabiztos kislányból önbizalomhiányos, túlevéssel vigasztalódó tinivé vált.
Senki sem gondolta volna, hogy valami olyan hétköznapi dolog, mint egy költözés, lehet a kiváltó oka Cindy tartós szorongásának - legkevésbé maga Cindy.
Mit tehetnek a szülők, hogy segítsenek a gyereküknek alkalmazkodni?
-Tudatosítsák magukban, hogy a költözés társas nehézségeket okozhat.
- Néha új frizura vagy ruhák segíthetnek a beilleszkedésben.
- Vigyék el a gyereket az új környékre még a költözés előtt, hogy ismerkedhessen a helyszínnel.
- Ha lehet, látogassák meg vele az új iskolát, és figyeljék meg, hogyan öltözködnek az ottani gyerekek.
- A költözés időzítése is sokat számít. Ha lehetséges, igazítsák úgy, hogy természetes váltásnál történjen (például új középiskola kezdésekor).
- Bátorítsák a gyereket, hogy nyugodtan forduljon hozzájuk, ha beilleszkedési problémái adódnak.
Összegezve:
A szülők gyakran alábecsülik, hogy a környezetváltozás és az iskolaváltás milyen hatással lehet a gyerekekre. Sok esetben minden rendben megy. De azok számára, mint Cindy, egy költözés hosszú távú traumát is okozhat. Ez azonban nem törvényszerű, néhány egyszerű lépés a szülők részéről segíthet abban, hogy a gyerek könnyebben alkalmazkodjon az új helyzethez.
[Forrás: Psychology Today/Dr. Elinor Greenberg]
A szerzőről: Dr. Elinor Greenberg pszichológus, nemzetközileg elismert Gestalt-terapeuta és a személyiségzavarok szakértője. Munkáiban közérthető módon mutatja be a borderline, nárcisztikus és szkizoid működésmódokat, és gyakorlati útmutatást ad az önismeret fejlesztéséhez és az egészségesebb kapcsolatok kialakításához.
Terapeutáknak és érdeklődő laikusoknak szóló átfogó könyve, a Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés – Hogyan alakítja a személyiséget a szeretet, a csodálat és a biztonság utáni vágy 2024-ben jelent meg magyarul, kiadónk gondozásában.
Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés - Itt találod a hiánypótló könyvet »