Megrekedtél az életedben? Gyere el az április 27-ei Mindflow Esszencia Napra és új lendületet kapsz a változáshoz! Regisztrálj itt »

Kérdésed van? Írj nekünk! kapcsolat@antalcorporation.hu

Blog

Borderline, nárcisztikus, szkizoid személyiségzavarok és a párkapcsolat

Dr. Elinor Greenberg / AntalPublik
Borderline, nárcisztikus, szkizoid személyiségzavarok és a párkapcsolat

A személyiségzavarokkal élők gyakran küzdenek az intimitással. Ez nem csupán a saját életüket nehezíti meg, hanem a párkapcsolataikat is. Milyen problémákba ütközik egy borderline, nárcisztikus vagy szkizoid személy?

A személyiségzavarokkal élők gyakran küzdenek az intimitással. Ez nem csupán a saját életüket nehezíti meg, hanem a párkapcsolataikat is. Dr. Elinor Greenberg, a személyiségzavarok elismert szakértője szerint ezek a nehézségek nem leküzdhetetlenek – a kulcs a tudatosság, az őszinte kommunikáció és a megfelelő terápia. 

Nézzük, hogyan mutatkoznak meg ezek a kihívások a mindennapi kapcsolatokban.

 

Borderline személyiségzavar (BPD): Elhagyatástól való félelem

 

A borderline beállítottságú emberek egyik legnagyobb félelme, hogy a partnerük elhagyja őket. Ez a rettegés gyakran állandó bizonyítékkereséshez és "szeretet-tesztekhez" vezet.

Barbara így fogalmazott: "Úgy érzem, hogy eredendően nem vagyok szerethető, és mindig attól félek, hogy a párom elhagy engem egy jobb emberért. Amikor új férfival kezdek randizni, minden jól megy mindaddig, míg folyamatosan a figyelem középpontjában vagyok. Azonban szinte bármi kiválthatja az elhagyástól való félelmemet. Ha naponta legalább egyszer nem keresnek, máris elkezdek aggódni, hogy már nem akarnak engem, és ez a visszavonulás jele. Mindig fel vagyok készülve arra, hogy elhagynak.

Ha viszont valaki marad és biztosít arról, hogy szeret, akkor nehezen tudok hinni neki. Valamilyen konkrét bizonyítékra van szükségem, ezért elkezdem tesztelgetni. Például megkérem, hogy minden nap hívjon fel, mert ettől jól érzem magam, és csökken a szorongásom. Ha ellenáll vagy kifogásokat keres, azt válaszolom erre: 'Az egymást szerető emberek folyamatosan tartják a kapcsolatot. Ha valóban úgy szeretsz engem, ahogy mondod, miért ne akarnál minden nap felhívni?'.

De még ha fel is hívnak, akkor is bizonytalannak érzem magam. Akkor kitalálok egy másik próbát, amiről úgy gondolom, hogy csökkenti a bizonytalanságomat, például azt javaslom, hogy költözzünk össze, vagy jegyezzük el egymást és házasodjunk össze."

A partnere, Sam viszont így élte meg: "Nagyon megbántva érzem magam, teljesen összezavart. Szeretem Barbarát, és szinte bármit megtennék, hogy a kedvében járjak és fenntartsam a kapcsolatunkat. De úgy tűnik, kételkedik az érzéseimben iránta, és nem tudom, miért. Remekül megvagyunk együtt. Sok közös van bennünk, és az is tök jó, hogy szuper a kémia.

Én nem látok semmilyen problémát közöttünk, de Barbara folyton teszteket talál ki nekem, hogy bizonyítsam, mennyire szeretem őt. Úgy érzem, hogy sűrget és arra kényszerít, hogy gyorsabban tegyek meg dolgokat, mint ahogy az jólesik. Még csak néhány hónapja járunk komolyabban, szeretném élvezni ezt az udvarlási szakaszt. Barbara azonban máris azt akarja, hogy megkérjem a kezét, és elvigyem eljegyzési gyűrűt vásárolni. Azt mondja, hogy ha tényleg szeretem őt, miért ne kérném meg a kezét? Próbálom kitalálni, hogy mit tegyek."

A helyzet iróniája, hogy a folyamatos bizonygatás igénye végül épp azt az elhagyást provokálhatja ki, amitől a borderline személyiségzavaros partner fél.

 

Nárcisztikus személyiségzavar (NPD): Empátiahiány

 

A nárcisztikus beállítottság egyik központi problémája az érzelmi empátia hiánya. Az ilyen típusú emberek nehezen élik bele magukat mások helyzetébe.

Jack, egy nárcisztikus kliens így panaszkodott: "A feleségem akadályokat gördít a hétvégi golfozásom elé. Azt akarja, hogy kísérjem el a kórházba, amikor MRI-t csinálnak nála, hogy kiderítsék, miért fáj a háta. De szerintem ezt egyedül is könnyedén meg tudná csinálni. Miért kéne ott lennem?"

Felesége, Jenny viszont így élte meg: "A férjemet csak a golf érdekli. Kínzó fájdalmaim vannak, és nagyon félek. Nem akarok egyedül lenni egész hétvégén, és akkor sem, amikor az MRI-re megyek. Nem értem, miért nem érdekli, hogy min megyek keresztül, vagy hogy mennyire félek."

Az empátia hiánya miatt a nárcisztikus partner nem veszi észre, hogy az érzelmi támogatás nem a szükségről, hanem a szeretetről szól, a férj közömbös hozzáállása pedig akár a válás felé vezető útra is vezetheti őket.

 

Szkizoid személyiségzavar (SPD): Távolságtartás

 

Az SPD-vel élők egyik fő kihívása, hogy tartanak az intimitástól, mert úgy érzik, ezzel a partnerük csapdába ejti és rabszolgasorba taszítja őket. Soha nem tanulták meg, hogyan kommunikáljanak a nézeteltérésekről, vagy hogyan álljanak ki magukért. 

Ehelyett úgy próbálják megvédeni magukat, hogy igyekeznek távolságot teremteni maguk és a párjuk között 

Edward, egy szkizoid kliens így írta le párkapcsolati dilemmáját: "Ha a feleségemen múlna, mindent együtt csinálnánk. Ő nem érti, hogy mennyire szükségem van a szabadságomra. Épp olvasok, és ő félbeszakít, hogy azt mondja: "Szeretlek", vagy hogy megosszon velem egy gondolatot, ami éppen eszébe jutott.

Szeretem Lorit, de amikor megzavarja az olvasást vagy bármi mást, amit egyedül csinálok, nem érzem, hogy szeretem. Haragot érzek, amiért ennyire tolakodó. És erőtlennek is érzem magam. Az utóbbi időben úgy próbáltam megoldani ezt a problémát, hogy kevesebb időt töltöttem vele egy szobában. Néha inkább elhagyom a házat, és elmegyek sétálni, csak hogy kiszabaduljak."

Lori, a feleség pedig ezt élte meg: "Úgy érzem, mintha üldöznöm kellene a férjemet, hogy kapcsolatba lépjek vele. Mindig olvas, vagy egyedül megy el sétálni. Tudom, hogy szeret, de nem értem, miért nem akar velem lenni. A házaspároknak nem együtt kellene lenniük?"

A szkizoid partnerek közelsége nem a szeretet hiányáról szól – egyszerűen így tudják megőrizni belső egyensúlyukat.

 

Mit lehet tenni?

A kapcsolatok megmenthetők – de ehhez mindkét fél tudatosságára és nyitottságára van szükség. Néhány kulcslépés:

  • Kommunikáció: Őszintén beszélni a félelmekről, elvárásokról.
  • Határok: A partner igényeinek tiszteletben tartása, miközben a saját szükségleteket is szem előtt tartjuk.
  • Terápia: A megfelelő szakember segíthet a mélyebb minták felismerésében és feloldásában.

Bár a személyiségzavarok komoly kihívásokat jelentenek, nem kell, hogy a kapcsolatok zátonyra fussanak. A megértés, a türelem és az önismeret híd lehet a távolságok felett.

[Forrás: Psychology Today/Dr. Elinor Greenberg

 

A szerzőről: Dr. Elinor Greenberg pszichológus, nemzetközileg elismert Gestalt-terapeuta és a személyiségzavarok szakértője. Munkáiban közérthető módon mutatja be a borderline, nárcisztikus és szkizoid működésmódokat, és gyakorlati útmutatást ad az önismeret fejlesztéséhez és az egészségesebb kapcsolatok kialakításához. 

Terapeutáknak és érdeklődő laikusoknak szóló átfogó könyve, a Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés – Hogyan alakítja a személyiséget a szeretet, a csodálat és a biztonság utáni vágy 2024-ben jelent meg magyarul, kiadónk gondozásában.
Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés - Itt találod a hiánypótló könyvet »

Dr. Elinor Greenberg amerikai pszichológus és Gestalt-terapeuta, aki a borderline, nárcisztikus és skizoid adaptációk diagnosztizálására és kezelésére specializálódott.

 

Az emberek általában szeretnek fejlődni. Egy nárcisztikus egyén viszont küzd ellene, mert ez azt jelentené, hogy mégsem olyan tökéletes, mint hiszi, mondja Dr. Elinor Greenberg.

A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő nőknek lehet anyai ösztönük, ha ezt úgy definiáljuk, mint a gyermek iránti vágyat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy képesek megfelelően ellátni a gyermeküket.

Érdekesnek találod a könyveinket a címük alapján, és szívesen beleolvasnál, mielőtt megveszed?
Most itt a lehetőség! Csak kattints a linkre, add meg a neved és az email-címed, és máris küldjük a könyvrészletet!

 

Dr. Elinor Greenberg: Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés - Olvass bele!

3D-borderline-borito.jpg

Sokan dobálóznak manapság a "nárcisztikus" vagy "borderline" szavakkal, de kevesen értik igazán, mit jelentenek ezek a kifejezések. Dr. Elinor Greenberg amerikai pszichológus könyve átfogó, hiteles és érthető módon tárja fel a személyiségzavarok világát. Ha te is szeretnéd megérteni a körülötted lévőket – vagy akár magadat –, ez a könyv neked szól. Akkor is hasznosnak fogod találni, ha segítő szakemberként keresed annak az útját, hogyan tudsz hatékonyabban dolgozni ezekkel a klienscsoportokkal. Töltsd le ingyen az első fejezetet, és merülj el a témában!

OLVASS BELE MOST!

» Kérem Dr. Elinor Greenberg: Borderline, nárcisztikus és szkizoid működés könyvének részletét »

 


Siri Dalsmo Berge: Használati utasítás a párkapcsolatokhoz - Olvass bele!

3D-parkapcsolat-borito2.png

 

Gyakoriak a veszekedések a párkapcsolatodban - vagy már alig beszélgettek egymással? Úgy érzed, nem vagy elég jó, esetleg elégedetlenkedsz, és ez folyamatos stresszt okoz, ami már testi tünetekben is jelentkezik? Ez a könyv segít megérteni, miként hat ki a párkapcsolati feszültség a testedre, és mit tehetsz, hogy végre harmóniát teremts. Ne hagyd, hogy a stressz uralja a kapcsolatodat – olvass bele most, ingyenesen!

OLVASS BELE MOST!

» Kérem Siri Dalsmo Berge: Használati utasítás a párkapcsolatokhoz könyvének részletét »

 


Tom Mögele: A Mindflow módszer - Olvass bele!

3D-mindflow-borito.jpeg


A Mindflow rendszere kifejezetten olyan embereket szólít meg, akik életében sok a feszültség és a düh. A módszer szerint az agresszió és a harag sem más, mint energia; ha tehát helyesen kezeljük és csatornázzuk, mások dühe és agressziója a saját energiaszintünket növelheti és megtapasztalhatjuk a Flow élményét. A könyv ideális választás lehet neked, ha egyaránt nyitott vagy az ősi keleti filozófiákra és a modern pszichológiai módszerekre, és szeretnéd a belső egyensúlyodat megtalálni egy dinamikus, gyakorlatorientált módszer segítségével. Kérd a könyvrészletet!

OLVASS BELE MOST!

» Beleolvasok Tom Mögele: A Mindflow módszer című könyvébe »

 


Solymos Tamás: A víz lélektana - Olvass bele!

3D-viz-lelektana-borito2.jpg

Miért vonz minket a víz? Mi mindent jelent nekünk, embereknek? Solymos Tamás lebilincselő könyve elkalauzol a víz és a lélek titokzatos kapcsolatába. A víz több, mint élettani szükséglet – egyben szimbólum, amely a változást, az áramlást és az érzelmeket hordozza. Ez a kötet nem csak természeti törvényszerűségeket vizsgál, hanem arra is rámutat, hogyan segíthet önmagunk megértésében. Merülj el a víz és a lélek összefonódó világában, és hagyd, hogy a könyv inspiráljon egy kiegyensúlyozottabb élet felé. Kattints, és töltsd le az ingyenes részletet, hogy megtapasztald a szerző különleges látásmódját.

OLVASS BELE MOST!

» Beleolvasok Solymos Tamás: A víz lélektana című könyvébe »

 


Solymos Tamás: Kamaradrámák 2017-2024 - Olvass bele!

3D-kamaradramak-borito.jpg

Életed során hány "kamaradrámát" éltél át? Szókimondó beszélgetések, kimondatlan feszültségek, mély érzelmekkel átitatott pillanatok, abszurd történetek… Solymos Tamás kötete hétköznapi helyzetekből építkező, mégis univerzális témákat feldolgozó kortárs színdarabokat tartalmaz, amelyekben egy kicsit magadra vagy másokra ismerhetsz. Akár emberi kapcsolataidat szeretnéd megérteni, akár a művészi ihletés érdekel, ez a könyv új perspektívákat nyithat számodra. Kíváncsi vagy, hogyan tükrözheti vissza a színház az életünket? Nézz bele a könyvbe most, és töltsd le az ingyenes részletet, hogy lásd, mit tartogat számodra!

OLVASS BELE MOST!

» Beleolvasok Solymos Tamás: Kamaradrámák 2017-2024 című könyvébe »